Hrvatska je jedinstveno pozicionirana da bude ključni igrač u podršci državama na njihovom putu prema članstvu u Europskoj uniji (EU). Kao jedna od najnovijih članica EU-a, Hrvatska posjeduje bogato iskustvo i znanje u navigiranju složenim procesom pristupanja. Ovaj institutional knowledge javnog, ali pogotovo privatnog sektora predstavlja priliku za Hrvatsku da iskoristi svoju recentnu povijest i uspostavljene mreže unutar EU-a kako bi pomogla zemljama koje pretendiraju ili su započele procese integracije u EU.
Potencijal i iskustva Hrvatske za pomoć državama-kandidatima za EU članstvo temelji se na složenom, zahtjevnom i na kraju uspješnom prijelazu u punopravnu članicu EU-a. Put Hrvatske bio je ispunjen izazovima, uključujući poslijeratnu obnovu, potrebu za usklađivanjem nacionalnih zakona i propisa s EU standardima, reformu institucionalnih okvira te prilagodbu ekonomskim zahtjevima puno većeg i integriranijeg tržišta. Prevladavajući te prepreke, Hrvatska je produbila razumijevanje procesa pristupanja i višestrukih zahtjeva potrebnih za ispunjavanje EU standarda. Ovo iskustvo opremilo je hrvatske institucije i stručnjake u privatnom sektoru uvidima i strategijama koje se sada dijele s drugim zemljama koje teže članstvu u EU.
Podrška pripremi država za EU članstvo
Možda najbolji primjer u pružanju pomoći dolazi iz Best Advisoryja koji je kroz reformsko iskustvo u 21 državi stekao značajna iskustva, kompetencije i reputaciju u EU i svijetu. Vodeći projekte usmjerene upravo na jačanje kapaciteta zemalja kandidatkinja kroz strateško usmjeravanje, fokus na regulatorne reforme, prilagodbu propisa i razvoj ljudskog kapitala, Best Advisory uspješno ostvaruje svoje ciljeve podrške državama na putu prema EU članstvu, istovremeno pomažući malim i srednjim poduzećima kroz međudržavnu suradnju u izgradnji otpornije i konkurentnije budućnosti.
Nedavni projekt "EU Regulations Exchange Croatia – Ukraine: Consultancy Capacity Building," proveden od Best Advisoryja u suradnji s Deutsche Gesellschaft fuer Internationale Zusammenarbeit (GIZ), primjer je uloge Hrvatske odnosno hrvatskog gospodarstva u ovom kontekstu. Ova inicijativa osmišljena je kako bi opremila ukrajinske konzultante iz različitih sektora potrebnim vještinama i znanjem za usklađivanje s EU standardima, čime se jača sposobnost Ukrajine da uspješno navigira procesom pristupanja EU. Drugim riječima, uz financijsku podršku EU-a i njemačke vlade, ovaj program predstavlja važan korak prema ekonomskoj obnovi i međunarodnoj integraciji Ukrajine.
Ciljevi provedenog projekta
Primarni ciljevi ovog projekta bili su višestruki i strateški usklađeni s iskustvom Hrvatske i specifičnim potrebama zemlje kandidatkinje za ulazak u EU – Ukrajine. Najvažniji cilj bio je olakšati prijenos hrvatskog znanja i iskustva u pristupanju EU-u ukrajinskim konzultantima iz privatnog i javnog sektora. Dijeljenjem praktičnih savjeta, naučenih lekcija i najboljih praksi, naš cilj bio je osnažiti ukrajinske kolege da učinkovito i informirano savjetuju svoja lokalna poduzeća kroz složene procese integracije u EU.
Drugi važan cilj bio je unaprijediti njihove konzultantske sposobnosti. Projekt je kroz različite segemente ima za cilj ojačati sposobnosti ovih stručnjaka u savjetovanju malim i srednjim poduzećima (MSP) u usklađivanju njihovih operacija s EU standardima. Ovo unapređenje je ključno s obzirom da će sposobnost lokalnih konzultanata izravno utjecati na širu spremnost ukrajinskog gospodarstva za integraciju u EU tržište.
Projekt je također imao za cilj potaknuti implementaciju regulatornih okvira kompatibilnih s EU-om u Ukrajini. Usklađivanje lokalnih zakona i propisa s onima EU-a temelj je procesa pristupanja, a hrvatsko iskustvo u ovom području posebno je vrijedno. Mi u Best Advisoryju imamo regulatorne stručnjake koji mogu podijeliti naučene lekcije u izradi i implementaciji potrebnih reformi kako bi se osiguralo da regulatorno okruženje neke zemlje zadovoljava EU standarde. Konačno, povećanjem kapaciteta konzultanata iz privatnog i javnog sektora, projekt ima učinak i na šire institucionalne okvire te postavlja temelje za dugoročan razvoj koji je usklađen s ciljevima pristupanja EU-u.
Provedba projekta, metodologija i područja aktivnosti
Provedba projekta osmišljena je kako bi se na najbolji mogući način prenijelo hrvatsko iskustvo na ukrajinski kontekst. Prvi korak bio je odabir ključnih dionika za sadržaj programa, a koji je uključivao europske i hrvatske institucije (i njihove stručnjake u vrijeme pristupanja Hrvatske EU), konzultante i lidere industrije. Ovaj inkluzivni pristup osigurao je da su sve aktivnosti projekta bile usklađene s potrebama i prioritetima ukrajinskih konzultanata, čime se povećala relevantnost i učinkovitost aktivnosti za izgradnju kapaciteta. Također, projektni tim Best Advisoryja strateški je okupljen kako bi se osigurala najviša razina stručnosti u vođenju ukraijinskih kolega kroz proces pristupanja EU-u. Tim je na početku projekta definirao stroge kriterije za odabir ukrajinskih konzultanata koji bi najviše imali koristi od programa, ali i doprinijeli mu. Ovi kriteriji bili su usmjereni na iskustvo konzultanata u podršci malim i srednjim poduzećima, posebno u područjima povezanim s pristupom tržištu EU-a i usklađivanjem s EU standardima. Proces selekcije bio je vrlo kompetitivan, uključujući individualne intervjue koji su procjenjivali profesionalno iskustvo kandidata, njihovo razumijevanje EU procesa i njihovu motivaciju za korištenje programa za dobrobit njihovih organizacija i (potencijalno) šireg ukrajinskog gospodarstva.
Projekt je proveden kroz niz pažljivo planiranih aktivnosti. Edukativna komponenta projekta ostvarena je kroz tri online treninga, od kojih je svaki pokrivao ključne aspekte hrvatskog pristupanja EU-u. Ove su sesije bile osmišljene ne samo za prenošenje znanja, već i za razvoj praktičnih, konkretnih vještina koje sudionici mogu odmah primijeniti u svom profesionalnom kontekstu. Best Advisory je pripremio i detaljni analitički dokument pod nazivom "Adapting Success - A Blueprint for Ukraine SME Sector," koji je služio kao temeljni resurs. Ovaj dokument sadrži sveobuhvatnu analizu razvoja sektora malih i srednjih poduzeća u Hrvatskoj, nudeći uvide u izazove i prilike koje donosi integracija u EU. Provedeni treninzi s ukrajinskim konzultantima pokrivali su širok spektar tema, uključujući iskustvo Hrvatske u području regulatornog usklađivanja, strategije za konkurentnost i digitalnu transformaciju, osiguravajući tako dobru pripremu za sudionike za sljedeće korake u okviru programa.
Ključna komponenta projekta bila je studijska posjeta u Zagreb, u trajanju od tjedan dana, što je omogućilo ukrajinskim konzultantima jedinstvenu priliku za razgovor i suradnju s hrvatskim kolegama u privatnom i javnom sektoru koji su uspješno navigirali procesom pristupanja EU-u. Pažljivo razrađen dnevni red od strane Best Advisoryja uključivao je posjete ključnim organizacijama kao što su Hrvatska gospodarska komora, Ministarstvo gospodarstva, Rimac Technology, Predstavništvo Europske komisije, HUP, Avelant, CRANE, Zagrebački inovacijski centar i HAMAG-BICRO. Pripremljene prezentacije i interaktivni paneli pružili su ukrajinskim kolegama uvid u strategije Hrvatske za integraciju u EU i sustave potpore malim i srednjim poduzećima. Ova direktna interakcija omogućila je dublje razumijevanje praktičnih rješenja povezanih s integracijom u EU prije pristupanja, ali i izazovima s kojima se poduzetnički sektor susreće i danas. Također, sudionici su upoznati i s ključnim stupovima današnje EU politike (naglasak na zeleno i digitalno) te ulogom koju zajedničke politike imaju na članice EU-a. Studijska posjeta bila je pažljivo isplanirana kako bi se osiguralo da ukrajinski konzultanti mogu iz više perspektiva sagledati opsežno hrvatsko iskustvo.
Nakon studijskog posjeta, fokus se prebacio na prevođenje stečenog znanja i iskustava u praktične strategije za ukrajinske male i srednje poduzetnike. Ukrajinski konzultanti su vođeni kroz razvoj novih usluga prilagođenih specifičnim potrebama njihovog lokalnog konteksta. Kako bi se osiguralo da su ove nove usluge praktične i učinkovite, Best Advisory je organizirao i strukturiranu sesiju, gdje su naši stručnjaci, nakon detaljne evaluacije, pružili savjete i prijedloge za poboljšanja u razvoju novih usluga. Ova povratna informacija bila je osmišljena kako bi se konzultantima pomoglo da usavrše svoje prijedloge, rješavajući potencijalne izazove i povećavajući izvedivost i učinkovitost njihovih inicijativa. Važno je napomenuti, feedback je bio sastavni dio metodologije projekta, osiguravajući da konzultanti mogu kontinuirano poboljšavati i prilagođavati svoje strategije kako bi bolje podržali mala i srednja poduzeća koja savjetuju.
Drugim riječima, projekt je stavio snažan naglasak na izgradnju kapaciteta kroz praktičnu podršku i mentorstvo. Hrvatski stručnjaci su blisko surađivali s ukrajinskim konzultantima, pružajući smjernice i povratne informacije o specifičnim izazovima s kojima su se suočavali u svom radu. Ovaj pristup je vidljivo unaprijedio vještine ukrajinskih konzultanata, te doprinio stvaranju skupine profesionalaca koji su sada bolje opremljeni za poticanje EU agende unutar svoje zemlje.
Rezultati provedenog projekta i održivost
Rezultati projekta su značajni i dalekosežni. Jedno od najznačajnijih postignuća je unaprjeđenje konzultantskih sposobnosti među konzultantima u Ukrajini. Online treninzi, studijska posjeta, feedback sesije i mentorstvo pruženi kroz projekt osigurali su dublje razumijevanje standarda EU-a i specifičnih zahtjeva procesa pristupanja. Kao rezultat toga, sada su ukrajinski konzultanti bolje informirani o tome što trebaju učiniti (i odakle krenuti) kako bi podržali svoje klijente u suočavanju sa složenim procesima integracije u EU, a čime pridonose dinamičnijem i uspješnijem konzultantskom sektoru u Ukrajini. Razvoj ovog tržišta ključan je kako bi se koristi pristupanja EU ravnomjerno rasporedile diljem ukrajinskog gospodarstva, pridonoseći ukupnom rastu i stabilnosti.
Održivost utjecaja projekta ključna je stavka, a nekoliko važnih elemenata je ostvareno kako bi koristi projekta bile dugoročne. Jedan od najvažnijih aspekata održivosti je prijenos znanja koji se dogodio kroz treninge i izgradnju kapaciteta unutar projekta. Vještine stečene od strane ukrajinskih konzultanata nastavit će se primjenjivati u njihovom radu, osiguravajući da koristi projekta nadmašuju početno razdoblje provedbe.
Jačanje institucionalnih okvira u Ukrajini kroz razvoj ljudskog kapitala također doprinosi održivosti. Važnost regulatornih reformi i izgradnju kapaciteta u tom smjeru u ovom projektu postavile su temelje za stvaranje otpornih struktura koje će podržati stalni razvoj i usklađenost s EU standardima.
Još jedan ključni aspekt održivosti je nastavak suradnje između hrvatskih i ukrajinskih dionika. Partnerstva uspostavljena kroz ovaj projekt ne samo da pružaju temelj za daljnju suradnju i razmjenu znanja, već donose i značajne strateške koristi za Hrvatsku. Održavanjem aktivne uloge u ukrajinskom procesu pristupanja EU-u, Hrvatska jača svoju poziciju kao regionalni lider i pouzdan partner unutar EU-a. Ova suradnja potiče dublje ekonomske i političke veze, otvarajući nove mogućnosti za trgovinu, ulaganja i diplomatski utjecaj. Nadalje, omogućuje hrvatskim institucijama i stručnjacima da kontinuirano usavršavaju svoju stručnost u procesima EU integracija, što se može iskoristiti za podršku drugim zemljama kandidatkinjama, jačajući reputaciju Hrvatske kao ključnog igrača u proširenju EU-a. Ovakav dinamičan odnos osigurava da i Hrvatska i Ukrajina ostanu agilne u suočavanju s novim izazovima i prilikama, u konačnici jačajući ulogu Hrvatske u oblikovanju budućnosti integriranije i prosperitetnije Europe.
Pogled u budućnost
Projekt "EU Regulations Exchange Croatia – Ukraine: Consultancy Capacity Building" koji je proveo Best Advisory pokazao je još jednom ključnu ulogu koju Hrvatska može igrati u podršci zemljama na njihovom putu prema boljoj, konkurentnijoj i transparentnijoj budućnosti. Dijeleći svoje teško stečeno iskustvo, jačajući kapacitete lokalnih profesionalaca i potičući održiv razvoj tržišta konzultanata, Hrvatska značajno pridonosi širem cilju integriranije i prosperitetnije Europe. Ovaj projekt ne samo da je pomogao Ukrajini u napredovanju u procesu pristupanja EU-u, već je i pozicionirao Hrvatsku kao lidera u pružanju podrške drugim zemljama u regiji Istočne Europe koje teže članstvu u EU.
Temelji postavljeni ovim projektom imaju dugoročni i potencijalno dalekosežni utjecaj. Uspjeh ovog projekta nije krajnji cilj, već potencijalni početak novog poglavlja u kojem Hrvatska preuzima vodstvo u podršci sljedećoj generaciji članica EU-a. Naime, Hrvatska je, uz podršku vizionarskih partnera iz sektora poduzetništva, jedinstveno pozicionirana za širenje svog utjecaja kroz usvajanje inovativnih pristupa regulatornim reformama. S obzirom na enormno iskustvo u regulatornoj reformi, sa stručnjacima koji su savjetovali vlade u desetke vlada u svijetu, a crpeći inspiraciju iz koncepta regulatory sandboxes za AI, Hrvatska je na pragu postati pionir u regulatornim inovacijama u ovom području. Stvaranjem okruženja u kojem se mogu testirati i unaprjeđivati propisi i najmodernije tehnologije, Hrvatska može ponuditi dinamičan model regulatorne evolucije kako zemljama kandidatima, tako i Europskoj uniji. Naravno, to ovisi o ključnim dionicima na nacionalnoj i europskoj razini i njihovoj otvorenosti za razvijanje takvih planova.
Ova pionirska uloga ne samo da bi povećala sposobnost Hrvatske da pomaže zemljama kandidatkinjama u njihovim naporima pri pristupanju EU-u, već bi i učvrstila njezinu poziciju kao lidera u oblikovanju budućih regulatornih okvira EU-a. Best Advisory, sa svojim timom iskusnih stručnjaka i konzultanata, koji u području regulatorne reforme surađuju s vladama i organizacijama diljem Europe i šire, može ponuditi vodstvo u kreiranju regulatornih inovacija. Predanost izvrsnosti i vizionarski pristup čini nas idealnim partnerom za zemlje koje žele uskladiti svoje standarde s međunarodnima i prigrliti suvremene metode regulatornog upravljanja.
Dok gledamo u budućnost, Hrvatska, uz strateško vodstvo Best Advisoryja, ne mora biti promatrač u kreiranju EU politika (uloga koju tako marljivo njeguje), već pokretačka snaga. Zajedno s partnerima možemo biti ključni dionici koji će definirati sljedeći val širenja EU-a, osiguravajući da nove članice ne samo da su spremne za integraciju, već i opremljene da napreduju na brzo mijenjajućem europskom tržištu.
Comments